Szczawińskie Zapusty

Szanowni Mieszkańcy

We wtorek, ostatniego dnia karnawału Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym zorganizował „Szczawińskie zapusty”. Impreza nawiązywała do dawnych zwyczajów wsi polskiej, kiedy to przebierańcy w barwnych strojach chodzili po domach, śpiewali i odgrywali zabawne scenki. Tak też w tym roku bawiliśmy się w Szczawinie Kościelnym.  Szczawińskie zapusty rozpoczęły się barwnym korowodem ulicami Szczawina Kościelnego, który odwiedził kilka domów. Kolejnym punktem programu był spektakl, również nawiązujący do staropolskich zwyczajów. Międzypokoleniowy spektakl zagrali seniorzy z Szczawińskiego Klubu Seniora, kobiety ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Szczawin Kościelny, dzieci i młodzież z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny oraz zaproszeni goście. Scenarzystą i reżyserem spektaklu była p. Renata Mosiołek.

Licznie zgromadzona publiczność za dobrą zabawę nagrodziła aktorów i twórców „Szczawińskich zapustów” gromkimi brawami. Po przedstawieniu można było zakosztować jadła oraz zabawić się aż do północy.

„Szczawińskie zapusty” projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Fundacji Aktywni Razem ze strony Stowarzyszenia Kobiet Gminy Szczawin Kościelny.

„Chciałam bardzo serdecznie podziękować Wszystkim Państwu za udział w tym jakże barwnym wydarzeniu. Szczególnie dziękuję wszystkim aktorom oraz p. reżyser Renacie. Mosiołek, ponieważ pracować z Państwem to dla mnie wielka przyjemność.

Mam nadzieję, że uda się wprowadzić zapusty na stale do kalendarze naszych imprez. Obecność tak wielu ludzi świadczy o tym, że potrzebujemy sięgać do korzeni po to, aby przekazywać tradycje kolejnym pokoleniom. I my jako Gminny Ośrodek Kultury  w Szczawinie Kościelnym, widząc chęć i zaangażowanie ze strony społeczeństwa chcemy to robić”

Ewa Chodorowska

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym

Poniżej link z filmem:

https://youtu.be/2CO4hO9NY4M
https://youtu.be/k2DybK7f4u8