Kolejna wspaniała impreza kulturowa za nami - dziękujemy za przybycie!

   Wczorajszy niedzielny wieczór w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczawinie Kościelnym zgromadził wielu gości, naszych przyjaciół i osób którzy kochają kulturę ludową. Okazją do tego spotkania było zakończenie projektu „Z mazowieckiej Kolebeczki” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym oraz akcja Narodowego Czytania, zorganizowana wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Szczawinie Kościelnym. Gościem honorowym uroczystości był Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, którzy całym sercem wspiera polską kulturę ludową.

W tym roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie. W akcję włączyli się:

- Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Maria Wróblewska Wicestarosta Powiatu Gostynińskiego oraz Arkadiusz Boruszewski Starosta Powiatu Gostynińskiego, czytając fragmenty noweli „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej,

- Wójt Gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak przeczytała fragment „Katarynki” Bolesława Prusa,

- Urszula Koniarek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trębkach, przeczytała fragment noweli „Dym” Marii Konopnickiej,

- Marian Żuchniewicz dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym przeczytał fragmenty noweli „Orka” napisanej przez Władysława Stanisława Reymonta.

   Bardzo ważnym wydarzeniem tego wieczoru było uroczyste zakończenie projektu „ Z Mazowieckiej Kolebeczki”, który był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym od czerwca 2019 roku. Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Celem jego była popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu Mazowsze a w szczególności dawnych zapomnianych pieśni ludowych dziecięcych, panieńskich i pasterskich. Wielkim osiągnięciem projektu jest wydanie śpiewnika i płyty. Było to marzenie członków Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, które właśnie się spełniło.

Ale również jest to promocja Gminy Szczawin Kościelny oraz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny, który istnieje od 2008 roku. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi oraz instruktorów udało się stworzyć materiał edukacyjno-promocyjny, który posłuży jako narzędzie edukacji nowego pokolenia Polaków w duchu poszanowania tradycji swych przodków.

Chórzyści w składzie: Aleksandra Brylska, Nadia Kowalska, Kaja Strzałkowska, Natalia Rzeźnicka, Agata Wasilewska, Martyna Chodorowska, Maria Drabik, Maria Szymańska, Patrycja Gajewska.

W towarzystwie kapeli ludowej w składzie: Justyna Muras - Skrzypce, Tomasz Muras - Akordeon, Jeremi Kowalski - Bęben, Robert Kupis – Kontrabas na żywo zagrali i zaśpiewali pieśni które znajdują się na płycie „Z mazowieckiej kolebeczki”.

   Koncert zakończył się podwójnym bisem oraz owacjami na stojąco, było to największe podziękowanie dla uczestników i realizatorów tego projektu.