ZAPOBIEGAJ POWSTAWANIU ODPADÓW, A TE KTÓRE WYTWORZYŁEŚ SEGREGUJ !!!

W celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów stosujmy na co dzień kilka prostych zasad:

????ODMAWIAJ – Odmawiaj rzeczy, które są zbędne – których nie potrzebujesz. Świadomie ograniczaj swoje zakupy o takie produkty jak jednorazowe reklamówki, kubki, sztućce czy plastikowe słomki. Przed kupnem czegoś nowego pomyśl jak długo będziesz z tego korzystać, czy na pewno nie można się bez tego obyć.

????OGRANICZAJ - Przemyśl swoje zakupy - kupuj mniej, a na pewno ograniczysz produkty, które trafią do kosza. W szczególności rozważ ilości kupowanych produktów żywnościowych, które szybko się psują. Przechowuj żywność w pojemnikach, dzięki nim produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość i będą chronione przed wilgocią. Zamrażaj te produkty, które masz w nadmiarze, a mrożonki wykorzystaj w potrzebie.

Uzupełniając garderobę kupuj rzeczy, które naprawdę Ci się podobają i pasują oraz te dobrej jakości, które dłużej Ci posłużą. Niezniszczonym ubraniom, które Ci się znudziły daj drugie życie – nie wyrzucaj, przynieś do wymienialni ubrań „puść ciuch w ruch”.

Ogranicz powstawanie odpadów wybierając produkty bez zbędnych opakowań.

????WYKORZYSTAJ PONOWNIE – Jeśli już posiadasz jakiś produkt postaraj się użyć go najwięcej razy, jak to tylko możliwe lub znajdź dla niego nowe zastosowanie np.: wykorzystaj stylowy słoik na świecznik lub uszyj z zasłonki torbę wielokrotnego użytku, a z firanki woreczek na zakupy. Kupuj takie rzeczy, które można wykorzystać wielokrotnie: zabieraj na zakupy torby wielokrotnego użytku, używaj wielorazowych butelek, szklanych lub metalowych słomek.

Jeśli możesz coś naprawić i nadal z tego korzystać, zrób to, nadając przedmiotom „drugie życie”.

Jeśli czegoś już nie potrzebujesz, a ta rzecz mogłoby się przydać komuś innemu, przekaż ją dalej osobom, które z niej jeszcze skorzystają. Książki, zabawki czy ubrania, z których dzieci wyrosły, są dobrym tego przykładem.

????SEGREGUJ – odzyskaj surowce wtórne;

Kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć wytworzenia odpadu, zadbajmy o to, aby trafił do odpowiedniego worka lub pojemnika. Ta droga do doskonałości powinna zacząć się od podziału na 6 frakcji odpadów: worek żółty (metal, plastik, tworzywa sztuczne), worek niebieski (papier i tektura), worek zielony (szkło), worek brązowy (odpady bio kuchenne), odpady zielone i pozostałości z sortowania, czyli odpady zmieszane.

????KOMPOSTUJ - Obierki z warzyw, skórki owoców, fusy z kawy, trawa czy liście to odpadki, z których możemy uzyskać cenny nawóz organiczny wspomagający wzrost roślin, jak również poprawiający jakość gleby, wzbogacając ją w próchnicę i poprawiając przepuszczalność. Wytwarzanie go z odpadów powstających w kuchni i w ogrodzie jest bardzo proste, a dodatkowo kompostując zapłacimy mniej za odbiór odpadów.

Galeria zdjęć aktualności