Informacja o odbiorze odpadów komunalnych u osób w izolacji domowej
opublikowano: 08/04/2020INFORMACJA
dotycząca wytycznych Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-Co V-2 i zachorowań na wywołaną przez niego chorobę CONVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)
Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: maseczki, rękawiczki w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wyrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Wyjaśnienie pojęć
Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
Izolacja – odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.
Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze (maseczki i rękawiczki) np. w miejscu pracy, w trakcie zakupów, komunikacji miejskiej, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa:
-
odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników
-
maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Wytyczne dla osób przebywających w izolacji ( wytycznymi tymi obejmuje się także odpady wytwarzane w obiektach/na obszarze kwarantanny zbiorowej, którą obejmowani są obywatele Polski np. wracający do kraju):
-
wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka- przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
-
osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym;
-
worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej 3/4 jego pojemności i nie zgniatać;
-
po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
-
osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada ( w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem (można worek ten dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
-
worek w rękawiczkach należy przenieść do miejsca przeznaczonego gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
-
przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, używać rękawic ochronnych , myć lub/i dezynfekować ręce;
-
odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
Magazynowanie odpadów, o których mowa powyżej, w miejscach przeznaczonych do gromadzenia odpadów, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi się w zamykanych pojemnikach lub kontenerach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem odpadów, zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt.
Magazynowanie odpadów w zabudowie jednorodzinnej prowadzi się w miejscach wyznaczonych na terenie posesji w zamykanych pojemnikach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed ich rozprzestrzenianiem, dostępem osób postronnych oraz zwierząt.
Dysponentami informacji o adresach osób przebywających w izolacji i kwarantannie są Wojewodowie, Policja i Ośrodki Pomocy Społecznej.
Odbiór odpadów powstających na obszarach/ w obiektach w których przebywają osoby w izolacji odbierany powinny być nie rzadziej niż co 7 dni.
Zgodnie z wytycznymi uprzejmie zwracamy się z prośbą do osób objętych izolacją o telefon lub email w związku ze zgłoszeniem częstszych odbiorów:
tel: 513-703-929